Hakkımızda

“İkramzade lokumları, tatların en güzel dansıdır; Her ısırık, bir zevk şöleni sunar.” 🍬💃

 

 

Afyon Lokumu, Tarihi ve Biz

İkramzade Lokumları, dünyaca meşhur, Afyon Kaymağı ve Kaymaklı Lokum‘um çeşitlerinde şekersiz üretim yapan tek firmadır.

2000’li yılların sonlarında Afyon’da lokum imalathanesi bulunan DEMİR kardeşler, binlerce yıllık kültürün uzantısı olarak geleneksel lokum, akide ve bergamut şekeri üretimi yapmaktaydı. Bir gün çayla birlikte tüketilen ve adına taş şekeri denilen beyaz renkli sert şekeri üretirken bu şekerin kısa sürede çürüdüğünü ve bozulduğunu farketmiş. Bunun üzerine şeker hamurunun içerisine halis manda kaymağı katmayı denemiş ve şekeri kaymakla yoğurarak daha önce bilinmeyen bir lezzette ve daha dayanıklı bir şekerleme türü bulmuş. Bu yeni ürünün adına da “kaymaklı şeker” demiş.

 

Ömrü 45 güne kadar uzayan bu şekerleme türü, Anadolu’da çok sevilmiş ve Türk tatlı kültüründe “Afyon Kaymağı” adıyla yöresel bir yer edinmiştir.

Demir kardeşler olarak bizlerde günümüze kadar gelen bu şekerlemenin hem insan sağlığına zarar vermeyecek hem de insan vücudunun şeker ihtiyacını karşılayabileceği şekersiz lokumları üreterek Türkiye’ de hatta Dünya’da tek olmayı başardık.

İkramzade Lokum ve Şekerleme olarak siz değerli tüketicilerimizin tüm önderilerini alarak ve geçmişteki tecrübelerimizle Şekersiz lokumun mucidiyizdir.